http://www.edytak.ulotka.org/

SIELPIA ZALEW

 Ośrodek Wypoczynkowy Regent
Ul. Dorzeczna 10 Sielpia Wielka
Tel. 0 502 614 642

www: sielpiadomki.plHistoria zalewu w Sielpi sięga lat 60 ubiegłego wieku. Na rzece "Czarnej Koneckiej" z inicjatywy ówczesnych władz powstał zalew rekreacyjny z bogatą infrastrukturą turystyczną. Inicjatorem tego przedsięwzięcia były władze komunistyczne na czele z Mieczysławem Moczarem -  wiceministerem spraw wewnętrznych PRL  i koneckim posłem na sejm Stanisławem  Kluskiem. Do prac przy zalewie zostali wyznaczeni żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza, wspierani przez harcerzy koneckich. W 1962 roku nastąpiło oficjalne otwarcie zalewu "Sielpińskiego". Od samego początku zalew w Sielpi cieszył się ogromną popularnością.


Sielpia zalew


Otoczenie starych sosnowych lasów, pachnących żywicą, które tworzą wręcz uzdrowiskowy mikroklimat, zmobilizowało wówczas wiele dużych zakładów przemysłowych by zlokalizować tam ośrodki wypoczynkowe dla pracowników. Sielpia od chwili powstania bogatej infrastruktury noclegowo-turystycznej podczas wakacyjnych miesięcy gości wielu turystów w kwaterach jakie oferują ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, pensjonaty i hotele. Obok mola powstało nowe i duże pole namiotowe  nad samym zalewem. Kiedyś na tych wodach oprócz rowerków wodnych, łódek i kajaków pływał statek wycieczkowy. Obecnie ośrodek wakacyjny Sielpia jest najpopularniejszym letniskiem na ziemi świętokrzyskiej.


Zalew w Sielpi


Co roku nad zalew "Sielpiński" na wczasy przyjeżdżają tysiące turystów. Przez długi czas trwały spory o własność gruntów na których znajduje się zalew. W/w tereny przez dziesiątki lat należały do Skarbu Państwa, co skutecznie uniemożliwiało przeprowadzanie większych inwestycji i prac przy zbiorniku wodnym. Szczęśliwie pod koniec sierpnia 2012 r.  zostało podpisane porozumienie ze Skarbem Państwa  i od tego czasu Gmina Końskie jest prawnym właścicielem terenów na których znajduje się zalew "Sielpiński". Już można zaobserwować liczne inwestycje. Zostały zbudowane nowe parkingi. Zachodnia część lini brzegowej zalewu została gruntownie zmodernizowana, powstała kładka przy moście, modernizacja drogi nr 728 na odcinku Sielpia - Końskie a w ramach projektu "Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” powstała ścieżka rowerowa, która łączy zalew z odległym o 8 km miastem Końskie. Kolejnym założeniem miejscowych władz jest pogłębienie zalewu "Sielpińskiego". Na zbiorniku znajdują się dwie malownicze wysepki, do których można  dopłynąć rowerkiem wodnym lub kajakiem. Od strony wschodniej zalewu, w głąb zbiornika wodnego wsunięte jest długie molo - bardzo chętnie wybierane miejsce na spacery przez wczasowiczów. Podczas słonecznych dni, trzy piaszczyste plaże od strony ośrodków wypoczynkowych i jedna od strony dawnego pola namiotowego wypełniają się po brzegi. Przy zalewie obok największej plaży zlokalizowane jest też centrum gastronomiczno-rozrywkowe.


Zalew w Sielpi


Zalew w Sielpi Wielkiej jest też atrakcją dla wędkarzy. Można w wodach zalewu złowić tutaj leszcza, płoć i ukleje, ale też trafia się całkiem ładny karp, kleń czy amur. Z drapieżnych ryb łapany też bywa okoń, szczupak a nawet sandacz. Zalew "Sielpiński" powstał na rzece "Czarnej Koneckiej", która jest dopływem rzeki "Pilicy" i meandrując pośród sosnowych lasów i łąk tworzy wyśmienite pejzaże. Dolina rzeki "Czarnej Koneckiej" to miejsce o atrakcyjnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych więc nie może dziwić fakt, że te tereny są objęte ochroną "Natury 2000". Na obszarach tych występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków zwierząt i roślin. Można spotkać tutaj wydry, bobry, żurawie, bociany czarne, krwawodzioby i jeszcze wiele innych chronionych gatunków.